Що треба знати про імпортні котли і та їх використання?

При виборі високотехнологічного устаткування можуть виникнути дві взаємозв'язані проблеми. Перша - явно надлишкове функціональне різноманіття котла (що задовольняє, в основному, нав'язані потреби) : перевантаженість автоматикою, велике число мір захисту, нестандартні вимоги до умов і ін. Друга - природне бажання покупця заощадити, що припадає на долю захисних, сервісних і інших необхідних елементів системи. Розумний компроміс дозволить уникнути великих витрат в майбутньому.

Нерідко буває, що проектувальники систем опалювання в комерційних фірмах переважно орієнтуються не на високу якість проекту, а на фінансові можливості замовника. У гонитві за клієнтом вони обіцяють здійснити проект дешевше, ніж конкурент. Це часто призводить до того, що із-за економії на компонентах системи (запорно-регулюючій арматурі, автоматиці, підмішуючих пристроях і так далі), що іноді навіть відповідають за безпеку, устаткування виходить з ладу.


При проектуванні систем опалювання зустрічаються деякі типові помилки. Так, економія на підмішуючих пристроях для підвищення температури зворотної води вище за точку роси зазвичай обертається крізною корозією сталевого котла з боку топки внаслідок випадання конденсату. А відмова від утеплення зовнішнього димаря або розміщення опалювальних приладів в приміщенні котельної (проектувальники йдуть на це, вважаючи, що котел і так добре теплоізольований) і неправильна установка оголовка відносно коника даху призводять до відсутності тяги або навіть виникнення зворотної тяги. Практично усі імпортні котли мають захист від зворотної тяги, тому безпечніші.

Проблеми газо- і електропостачання

Європейська система газопостачання відрізняється від нашої тим, що в ній відсутня лінія низького тиску. Кінцевий (приватний) споживач отримує газ середнього тиску, що знижується за допомогою індивідуального газорозподільного щита (ГРЩ). Таким чином, тиск, під яким газ подається до пальника (20 мбар), стабільно і не залежить від власних перепадів в магістральному трубопроводі.

Тому при виборі імпортного газового котла необхідно звертати увагу на такий параметр, як величина тиску газу, - показник, при якому котел виходить на вказану в паспорті потужність. Декларований тиск в магістральних газопроводах України - 15 мбар. Фактично в більшості регіонів воно не перевищує 12 мбар. Багато виробників, бажаючи розширити свій сегмент на нашому ринку, вказують, що котел розроблений спеціально для російських умов. Під цим розуміються, передусім, облік невідповідності заявленого тиску газу реальному і факт його частих перепадів, особливо - взимку. Якщо реальний тиск газу буде нижчий вказаного в паспорті, теплова потужність котла значно знизиться. Після падіння тиску нижче критичної точки (у різних моделей вона своя) пальник автоматично вимкнеться, і котел перестане працювати. Високим вимогам до стабільності тиску відповідають французькі, деякі італійські і шведські котли.Трапляється, що в паспорті вказується істотно занижений тиск газу, при якому котел може продовжувати роботу. Це відноситься до деяких моделей з Південної Кореї, Туреччини, Італії.

Система електропостачання в Європі відрізняється від українською більшою стабільністю як по напрузі, так і по частоті струму. Тому додатковою перевагою при просуванні на вітчизняному ринку вважається незалежність котлів.

Кліматичні умови

Підбираючи котел по потужності, природно орієнтуватися на найбільш важкі погодні умови. Як розрахункові приймаються найбільш холодний для цієї місцевості період року і найнижча температура за 4-7 років. Деякі компанії рекомендують замовникам розділяти навантаження і замість одного котла встановлювати два: кожен - з половинною потужністю. (Вважається, що це виключить "недовикористання" потужності, дозволитьприрівняти продуктивність до фактичних втрат тепла в "нехолодні" дні, понизить витрату і тим самим, заощадить паливо.) Потрібно помітити, проте, що вартість двох котлів, наприклад по 55 кВт, може істотно перевершувати вартість одного -мощностью ПО кВт. Реальна основа розподілу навантаження - гарантія постійної наявності в будинку працездатного агрегату.

Теплоносій

Це найважливіша складова частина системи теплопостачання, що вимагає до себе особливої уваги. У зарубіжних країнах як теплоносій використовується, як правило, спеціально підготовлена вода. Більше того, європейські виробники елітної опалювальної техніки попросту знімають гарантію зі свого устаткування при використанні непідготовленої води або який-небудь іншій рідині. Використовуючи як теплоносій воду, потрібно мати на увазі : не лише природна, але і така, що пройшла водопідготовку вода все одно завжди містить різні солі, гази і домішки; їх склад і якість неоднакові. Головний недолік води як теплоносія полягає в тому, що вона може застосовуватися тільки при позитивних температурах. Замерзла вода - причинарозриву труб, радіаторів і інші прикрощі.

Щоб система опалювання нормально і безвідмовно працювала у будь-яку пору року, потрібний теплоносій, що задовольняє таким технічним і хімічним вимогам, як оптимальна температура замерзання; висока температура кипіння, теплоємність і теплопровідність; відсутність спінюваності; низька корозійна активність; інертність по відношенню до гумових ущільнювачів; здатність видаляти і запобігати утворенню накипу; стабільність при експлуатації.

В Україні як теплоносії, у тому числі і в імпортних котлоагрегатах, широко застосовуються незамерзаючі рідини на основі етилгліколя. Асортимент їх многочислен і постійно оновлюється. До недоліків этиленгликоле-вых теплоносіїв можна віднести низьку теплоємність, в'язкість, токсичність, корозійну активність і, нарешті, високу ціну. Етилгліколь, порівняно з водою, має підвищену проникність, що пред'являє додаткові вимоги до якості труб, стиків, швів і оснащення. Проте у цих сумішейє істотна перевага: при їх застосуванні виключається загроза розморожування системи опалювання.

При використанні в імпортних котлах этиленгликолевых теплоносіїв фахівці рекомендують дотримувати декілька нескладних правил:
? ніколи не заливати нерозбавлений етилгліколь (практика показує: для об'єктів, розташованих в Київській області, досить залити в систему опалювання водно-гліколеву суміш з температурою замерзання біля - 20 °С);
? розбавляти рідину відповідно до інструкції, і тільки дистильованою водою;
? по можливості не використовувати при монтажі системи опалювання гумові ущільнення і льон (клоччя). Застосовуючи льон, користуйтеся спеціальним герметиком;
? повністю міняти теплоносій після закінчення терміну експлуатації (з обов'язковим промиванням системи);
? на стадії проектування коригувати параметри тих, що становлять системи опалювання (циркуляційний насос, розширювальний бак та ін.) з урахуванням використання конкретного теплоносія.

Ушкодження вексплуатації

Спираючись на регіональні ці експлуатації газового опалювального устаткування в комунальних організаціях і житловому секторі, можна виділити наступні основні причини виходу його з ладу:
? прогорання пальника внаслідок тривалої експлуатації при зниженому тиску газу. Протистояти цьому можна, придбаваючи устаткування, пристосоване до роботи у відповідних умовах. Для їх уточнення потрібна консультація фахівця газового господарства. Якщо тиск в мережі значно нижчий за номінал, краще використовувати котли з наддувной пальником;
? вихід з ладу елементів автоматики із-за "стрибків" напруги або його не допустимого пониження. У різних регіонах подача електроенергії нерівномірна за часом і нестійка: напруга падає до 180 В і навіть нижче. Установка електричного стабілізатора в більшості випадків дозволяє уникнути ушкодження. Але не усі імпортні прилади витримують подібні сильні перепади. Зараз у продажу є немало стабілізаторів вітчизняного виробництва, здатнихпіднімати напругу до номінального (навіть з рівня 150 В);
? забруднення пальника і топки котла. Пальник може бути спочатку засмічений або засмітитися будівельним пилом. Для запобігання цього рекомендується встановлювати котел або приєднувати пальник в обробленому приміщенні. Крім того, топки котлів застарілих моделей можуть покритися шаром сажі, що перешкоджає нормальній теплопередачі. Для усунення цього явища доводиться робити періодичну чистку котла;
? розтріскування чавунних секцій котла із-за місцевого перегрівання. Основні недоліки чавуну як матеріалу в котлобудуванні - крихкість і чутливість до нерівномірного нагріву. У більшості моделей підлогових котлів використаний чавун. Перегрівання відбувається унаслідок забруднення теплообмінних поверхонь з боку теплоносія. Воно може статися внаслідок засмічення котла (стружкою, іржею, шламом та ін.) з непромитої системи опалювання або в старих системах за відсутності грязевиків; із-за пригорання концентрованого этиленгликолевого теплоносія іутворення накипу при використанні як теплоносій непідготовленої (жорсткою) води;
? ушкодження секцій із-за підживлення гарячого чавунного котла холодною водою (рекомендується врізати подпиточные пристрої так, щоб холодна вода не могла потрапити в котел, наприклад, в подаючу лінію).

Фахівці багаторазово писали про неефективність сталевих теплообмінників. Незважаючи на захищеність їх внутрішніх поверхонь антикорозійним покриттям і попередню підготовку води, небезпека корозії як і раніше зберігається. Не розв'язана і проблема зовнішньої корозії, що утворюється від кислотного конденсату, випадного на поверхні теплообмінника із-за різниці температур. Питома вага використання стали в теплообмінниках, що продаються в європейських країнах, постійно знижується і зараз складає приблизно 36-41 %.

Ремонт і обслуговування

Імпортна опалювальна техніка, як і будь-яке складне устаткування, потребує періодичного (2 рази в рік - перед початком і позакінченні опалювального сезону) висококваліфікованому сервісному обслуговуванні. У Україні, проте, поширена практика, коли власники, економлячи засоби, запрошують як ремонтників людей з боку, непрофесіоналів, або намагаються своїми силами виробляти сервісне обслуговування і ремонт техніки, забуваючи, що роботи, вироблювані несертифікованими організаціями, позбавляють устаткування гарантії. Головне ж : газ вибухонебезпечний, отже, є чинником підвищеного ризику. Подібна економія може привести не лише до аварії і, як наслідок, до великих матеріальних витрат, але і до загибелі людей. Причина - порушення правил експлуатації побутового газового устаткування.

Головні умови довгої і безпечної служби опалювальної системи - раціональний вибір усього комплексу опалювального устаткування і його грамотна експлуатація. Найкращим є варіант, коли і проектування, і монтаж, і пусколадка, і сервісне обслуговування виробляються однією і тією ж організацією.

В. Іванов

"Що треба знати про імпортні котли і їх застосування"

(журнал "Акватерм" №4 8.2004)

 

Додати коментар

Шановні гості! Для того, щоб залишити своє запитання або прокоментувати статтю Вам потрібно заповнити форму.Після перевірки адміністратором вона буде опублікована.


Захисний код
Оновити

Автор: Ivan Fedchenko